مقام روضه های خانگی و مدح اباعبدالله علیه السلام

مقام روضه های خانگی و مدح اباعبدالله علیه السلام

روضه خانگی

مقام روضه های خانگی و مدح اباعبدالله علیه السلام :خیلی از اوقات ما به دلیل اینکه نمیتوانیم یک کار را به صورت مفصل انجام دهیم از انجام آن به صورت کوچک و مختصر نیز جا می مانیم.
یکی از این کارها برگزاری مجالس عزا برای حضرت سیدالشهداست.قرار نیست حتما برای اینگونه مراسمات جمعیت زیاد همراه با پذیرایی مفصلی داشته باشیم. حتی اگر شده به صورت دو سه نفری و با یک استکان چای این مراسمات را به پا داریم. ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻠﻪ ﻗﺎﺿﯽرحمه الله در این‌باره فرمودند:«دﺭ ﻋﺰﺍﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﺯﯾﺎﺭﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﺳﯿﺪﺍﻟﺸﻬﺪﺍ علیه‌السلام ﻣﺴﺎﻣﺤﻪ ﻧﻨﻤﺎﯾﯿﺪ، ﺭﻭﺿﻪ ﻫﻔﺘﮕﯽ ﻭﻟﻮ ﺩﻭ ﺳﻪ ﻧﻔﺮ ﺑﺎﺷﺪ، ﺍﺳﺒﺎﺏ ﮔﺸﺎﯾﺶ ﺍﻣﻮﺭ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﮔﺮ ﻫﻔﺘﮕﯽ ﻫﻢ ﻧﺸﺪ ﺩﻫﻪ ﺍﻭﻝ ﻣﺤﺮﻡ ﺗﺮﮎ ﻧﺸﻮﺩ».

ثواب زیارت در کربلا

خیلی از ما آرزو داریم ایام محرم و مخصوصا روز عاشورا را در سرزمین کربلا و در جواز مزار حضرت سیدالشهدا به سر ببریم. اما متاسفانه همگان نمیتوانند به این فیض بزرگ برسند و عده ی زیادی از عاشقان حضرت اباعبدالله مجبورند به دور از این مکان مقدس به عزاداری بپردازند. اما تصور نکنید که این دوری مسافت مانع درک ثواب زیارت امام حسین است. در مام باقر علیه السلام نسبت به کسانی که در روز عاشورا نمی‌توانند به زیارت آن حضرت بروند، اینگونه دستور عزاداری دادند و فرمودند: بر حسین علیه السلام ندبه، عزاداری و گریه کند و به اهل خانه خود دستور دهد که بر او بگریند و در خانه‌اش با اظهار گریه و ناله بر حسین علیه السلام، مراسم عزاداری بر پا کند و یکدیگر را با گریه، تعزیت و تسلیت گویی در سوگ حسین علیه‌السلام در خانه‌هایشان ملاقات کنند.

مقام شاعر اهلبیت

یکی از والاترین مقامات نزد اهلبیت سرودن شعر در مقام اهلبیت و مخصوصا حضرت سیدالشهدا (ع) می باشد. اهل بیت بار ها افرادی را که درباره ایشان شعر گفته اند را ستوده اند و به آنها هدایای کم نظیری داده اند به عنوان مثال امام سجاد(ع) خرج ۴۰ سال زندگی فرزدق ،شاعر معروف را یک جا به او داد به پاس یک شعر که در مدح اهل بیت و امام سرود و آن را در حضور هشام خلیفه ی غاصب در مسجد الحرام خوانده بود.
عجیب تر آنکه امام سجاد از او عذر خواهی کرد که کاش بیشتر داشتم و به تو صله میدادم!همچنین امام رضا (ع) به هر کدام از جناب «دعبل» و «ابراهیم بن العباس» دو شاعر معروف اهل بیت (ع)، تک تک ۲۰ هزار درهم و سکه ی نقره به پاس یک شعر در مرثیه ی اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) هبه کردند و صله دادند

بیشتر:
اشک بر حسین علیه سلام
کتاب اصلاح فرهنگ نگرش اشتغال در جوانان
(مقام روضه های خانگی و مدح اباعبدالله علیه السلام)ارسال دیدگاه

اطلاعیه ها

بیشتر بخوانید